Yüz Tanıma Nasıl Çalışır


Yüz Tanıma Nasıl Çalışır

Hiç herkesin neden yüz verilerinizin peşinde olduğunu düşündünüz? Havaalanı gümrüklerinden akıllı telefonlara kadar her varlık yüz ayrıntılarınızı topluyor. FRT olarak da bilinen yüz tanıma teknolojisi sayesinde, yüz verileri günümüzde en çok aranan ürünlerdir..
Yıllar içinde, yüz tanıma işleminin, filmlerde son derece gelişmiş güvenlik sistemlerinin ustaca bir formu olmaktan, etrafımızdaki mevcutlara ve bugün elimize inişe geçtiği bir sır değil..

Yüz Tanıma Nedir?

Tanım olarak, yüz tanıma, bir kişinin yüz hatlarına göre desenleri karşılaştırarak ve analiz ederek bir kişiyi benzersiz bir şekilde tanımlamak veya doğrulamak için yeterince gelişmiş bir biyometrik yazılım uygulamasıdır..
Basitleştirmek için, insanlar benzersiz bir yüz modeline sahiptir. Yüz tanıma yazılımı, yüz özelliklerinizi analiz edebilir ve bunları büyük bir veritabanında saklayabilir. Daha sonra yüzünüzü, kim olduğunuzu belirlemek için yerleşik veritabanındaki bilgilerinizle eşleşecek şekilde tarar.
Endüstrinin 2025 yılına kadar 10.15 milyar dolara ulaşması beklendiği için çok sayıda şirket yüz tanıma bandwagonuna atlıyor. Apple, yüz tanıma teknolojisini o kadar çok kullanıyor ki zımba parmak izi tarayıcılarını tamamen kaldırdılar.
Teknoloji devleri, sadece yüzünüzü tarayarak bakkal, yakıt ve diğerleri için ödeme yapmak gibi günlük etkinlikleri basitleştiren yıkıcı teknoloji olarak yüz tanıma üzerine bahis yapıyorlar..
Herhangi bir teknoloji ürününde olduğu gibi, bazıları yüz tanıma teknolojisinin artan kullanımı için bastırırken, gizlilik ve güvenlik savunucuları bu teknolojinin gizlilik ve güvenlik endişelerini sorgulamaktadır..

yüz karakteristikleri

Yüz Tanıma Uygulaması

Teknoloji toplumumuzda çeşitli şekillerde uygulanmıştır. Bazı telefonlar erişim izni vermek için yüz tanıma özelliğini kullanıyor ve Çin ve ABD gibi bazı hükümetler çeşitli nedenlerle ehliyet veri tabanlarında yüz tanıma kullanıyor.
Ayrıca sosyal medya uygulamalarımız var ve Snapchat ve yüz kimliği gibi yüz algılamayı kullanan yüz tanıma yazılımı var. Şimdi, yüz tanıma ile yüz tanıma arasında büyük bir fark var. Yüz algılama ile bir cihaz “evet, bu benim yüzüm” diyebilir ve yüz tanıma ile bilgisayar “evet, bu senin yüzün!” Diyor.
Kimliği doğrulama yeteneği, gençken beynimizin oldukça hızlı bir şekilde aldığı bir şeydir. Yine de, bilgisayarlar için oldukça karmaşık bir problem. Öyleyse, yüz tanıma ve nasıl çalıştığı bilimine daha derinlemesine bakalım.

  Anonim VPN nedir

yüz tanıma

Yüz Tanıma Nasıl Çalışır?

Teknolojinin genel işlevleri aşağıdaki gibidir:

 • Adım 1: Yüz Algılama

  Bir insan yüzü düşündüğünüzde, oldukça basit bir yüz özellikleri seti düşünürsünüz. Bir yüzün gözleri, burnu ve ağzı vardır. Ancak, bir yüz için sadece bu özelliklerden daha fazlası var. Yüzler, burnun genişliği, gözler arasındaki mesafe, ağız şekli ve büyüklüğü vb.Gibi birçok faktörde farklılık gösterir..

 • Adım 2: Yüz Analizi

  Bazı yüz tanıma teknolojileri, benzersiz özellikleri ve sonuçta kimlikleri tanımlamaya yardımcı olmak için yüzdeki 80 faktöre bakar. Bu özellikler, göz yuvalarının derinliği, elmacık kemiklerinin yüksekliği ve çene çizgisinin şekli gibi şeyleri gözlemleyerek oldukça ayrıntılıdır. Tabii ki, ölçülecek çoklu karmaşık faktörlerle, bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

 • 3. Adım: Yaşlanma Sorunları

  Örneğin, yaşlanan bireylerin yüzleri. Kuşkusuz yaşlandıkça farklı görünüyoruz. Bunu aşmak için bilgisayarlar, kaç yaşında olursak olalım hangi özelliklerin nispeten değişmeden kalma eğiliminde olduğunu öğrendiler ve bu özelliklere yakından bakıyorlar.
  Ancak biz yaşlanmasak bile, hala günlük komplikasyonlar olurdu. Bir düşünün, bir bilgisayar yüzünüzü analiz etmeye çalışırsa ve sensörüne veya kameraya her seferinde tam olarak aynı açıyla bakmıyorsanız ne olur??
  Bu, insanların günlük olarak karşılaştıkları bir şeydir, ancak asla gerçekten bir problemleri yoktur. Ancak bilgisayarlar için bu, yüzleri tespit etme ve tanımada ciddi karmaşık bir engel oluşturabilir. Bu nedenle, mühendisler bu yüz tanıma sistemleri üzerinde çalışmak için birkaç farklı teknik buldular.

 • Adım 4: 2D’den 3D’ye

  Yüz tanıma özelliğini kullanan birçok telefon, yüz tanıma sistemini farklı açılardan nasıl göründüğünüzü bilmek için ayarladığınızda yüzünüzü hareket ettirmenizi isteyecektir..
  Diğer yüz tanıma sistemleri, farklı açılardan nasıl görüneceğinizi hesaplamak için yüzünüzün bir 2D görüntüsünü bir 2D modele eşlemek için 2D’den 3D’ye teknolojiler kullanır. Bilgisayarlar bu faktörleri, adından da anlaşılacağı gibi bir parmak izi olan ancak yüzünüz için bir yüz izi / görüntü oluşturmak için bir milimetreden daha küçük ölçeklere kadar ölçer..

  Messenger'ı Devre Dışı Bırakma

Yüz Tanıma Sistemlerinin Sınırlamaları

Diğer tüm teknolojilerde olduğu gibi, yüz tanıma sistemleri de engellerle karşı karşıyadır. İşte bazı sınırlamalar:

 • Gücü kötüye kullanmak
  Kişisel özgürlüğü çok az olan veya hiç olmayan ülkeler, hükümetleri veya diğer kuruluşları, uygun gördükleri teknolojiyi kullanarak güçlerini kötüye kullananları görebilirler. Bu, ajansların potansiyel olarak vatandaşlarını gözetleyebileceği ve mesajlarını, etkileşimde bulunduğunuz vb..
 • Yanlış Suçlamalar
  Kolluk kuvvetleri, suçluları CCTV’ler aracılığıyla izleyerek suçla mücadele için yüz tanıma sistemlerini kullanır. Bu, günün her saatinde neredeyse herkesi yakından izleyebilecekleri ve herhangi bir yerde izleyebilecekleri anlamına gelir.
 • Irkçılık
  Yüz tanıma yazılımı ve teknolojisi, ırk yanlılığı riskini artırabilir. Son zamanlarda, yüz tanımanın renk ve kadınları tanımlamakta etkili olmadığını vurgulayan raporlar ortaya çıktı.

nasıl does-yüz algılama çalışması

Yüz Tanıma Konusunda Gizlilik Kaygıları

 • Veri Gizliliği Endişeleri
  Veri gizliliği her zaman bir endişe kaynağı olmuştur ve yüz tanıma işlemi onu daha da kötüleştirmektedir. Yüz tanıma teknolojisi tarafından toplanan veriler, milyarlarca yüz görüntüsünü ve video dosyasını içerir. Verilerin toplandığı yeri depolamak daha da ileri gider.
 • Yönetmelik Eksikliği
  Yüz tanıma teknolojisi nispeten yeni bir olgu olduğundan, hükümetler henüz mevzuattan geçememiştir. Şu anda, yüz tanıma kullanımı için herhangi bir düzenleme ve sınırlama yoktur.

Zaman içinde yüz yüzleri ve yüz kimlikleri inanılmaz derecede doğru hale geldi. % 100’e yakın doğrulukla insanları tanıyabilir ve aynı ikizlerde küçük farklılıkları bile tespit edebilirler.

Teknoloji geliştikçe ve yaygınlaştıkça, kullanım olanakları da arttı. Bugün telefon güvenliği gibi şeyler için yüz tanımayı kullanıyoruz, ancak teknoloji bankalar ve hükümetler gibi kuruluşlar tarafından büyük ölçüde kullanılıyor.

Japonya gibi ülkelerde, bazı bankalar, işlemlerin doğrulanması için bir güvenlik önlemi olarak ATM’lerine yüz tanıma teknolojileri uygulamayı düşünmektedir. ABD’de ICE ve FBI gibi devlet kurumları, sürücü belgeleri gibi mevcut belgelerden veritabanları oluşturmak için yüz tanıma yazılımı kullanıyor.

  Bağlantı Noktası Yönlendirme Kullanarak Gelişmiş Savaş İçin Bağlantı Noktaları Nasıl Açılır

Kullanımı ne olursa olsun, bu teknolojinin günlük yaşamımızda gittikçe daha fazla mevcut hale geldiğini biliyoruz ve bunun yakın zamanda durması gibi görünmüyor.

yüz tanıma gizliliği endişeleri

Kendinizi Kimlik Hırsızlığından Nasıl Korursunuz

Bu talihsiz zamanlarda kendinizi kimlik hırsızlığından koruyan önlemler uygulamaya başlamalısınız.

 • Sosyal varlığınızı sınırlayın
 • Kişisel resimler yüklemeyin
 • Yüz tanıma kullanan uygulamalar kullanmamak

Kendinizi kimlik hırsızlığından nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

kendini kimlik hırsızlığından koru

Çevrimiçi gizliliğinizi geri almak mı istiyorsunuz? Aşağıdaki kılavuzları kontrol etmek isteyebilirsiniz: