Şifreleme nedir ve nasıl çalışır?


Şifreleme nedir ve nasıl çalışır??

15 Temmuz 2023

Şifreleme, özel verilerinizi yetkisiz kullanıcılar tarafından okunamaz hale getirme işlemidir. Verilerinizi şifrelemenizin nedeni budur:

1. Hack, kimlik hırsızlığı vb..

2. Herhangi bir ağda güvenli internet taraması

3. Hükümet gözetimine karşı anonimlik ve daha fazlası

Şifreleme nedir

Şifreleme nedir?

Şifreleme, MÖ 700’den beri rol oynamaktadır. Spartalı ordusu bunu savaşlar sırasında deri şeritler üzerine hassas mesajlar iletmek için kullandı. 1467’de Alberti Cipher şifreleme sürecini değiştirdi. Alfabe ve değişken rotasyonlar ekledi ve şifreli mesajların şifresini çözmeyi zorlaştırdı.

Yakında şifreleme, savaş zamanlarında mesaj göndermek için en çok kullanılan araç oldu. Şifreleme, düşmanların mesajları okumasını zorlaştırdı. Enigma Machine’in doğuşu güvenli bir şekilde iletişim kurma sürecini yeniden düzenledi. Tek gereken, şifresini çözmek ve alıcı tarafından hemen okumak için bir yoldu. Şifre çözme yolu genellikle Şifre Çözme anahtarı, Özel Anahtar ve Gizli anahtar olarak adlandırılır.

Binlerce yaşında olmasına rağmen, şifreleme teknolojisi henüz modası geçmiş değil. Aslında, hala modern teknolojinin en gelişmiş parçalarından biridir. Modern teknoloji çok güçlü! FBI gibi büyük gözetim ajansları bile şifrelemeyi çözemez veya hackleyemez. Bu, teknolojinin son yıllarda sürekli evrimi sayesinde.

Teknolojideki ilerlemelerle birlikte odak noktası çevrimiçi saldırılara yöneldi. Kullanıcı verilerini korumak için şifreleme burada devreye giriyor.

Bilgisayar korsanları ve siber suçlular özel verilerinizi elde etmek için 24 saat çalışır. Şifreleme ile verileriniz kodlara dönüştürülür. Şifrelenmiş mesaj yalnızca hedeflenen alıcı tarafından alındığında anlamlı hale gelebilir.

Şifreleme Nasıl Çalışır?

Şifreleme, şifreleme ve şifre çözme için güvenli bir anahtar kullanır. Gönderenin ve alıcının şifresini çözmek ve bilgileri anlamak için ortak anahtarı paylaşması gerekir. Şifreleme anahtarı olmadan, veriler bir şekilde elde eden bir hacker için değer taşımaz.

  Ücretsiz Japan VPN

vpn şifrelemesi nasıl çalışır

Şifrelemede, bir algoritma verilerinizi karıştırır ve anlamsız bir forma dönüştürür. Bu bilgileri anlamak için bir anahtar gereklidir.

Şifreleme geçmişte özel iletişim için harika bir araçtı. Günümüzde şifreleme, çevrimiçi trafiğimizi korumada önemli bir rol oynamaktadır. Şifreleme ile gönderdiğimiz veya aldığımız veriler belirli tünellere yerleştirilir. Tüneller verileri korur. Dahası, casusların ve bilgisayar korsanlarının izlemesine veya erişmesine izin vermez.

Bu VPN protokollerini kullandığınızda, veri paketleri şifrelenmiş bir biçimde yeniden yazılır. Yine de, bu VPN hızlarınızı etkileyebilir. Ancak yine de veri paketlerinizin her zaman güvenli kalmasını sağlar.

Şifreleme Türleri

Şifreleme, e-postalarınızı, bankacılık işlemlerinizi ve çevrimiçi mesajlarınızı korur. Çevrimiçi verilerinizi kötü niyetli casuslardan, bilgisayar korsanlarından ve çevrimiçi suçlulardan korumanın en iyi yoludur. Günümüzün dijital dünyasında şifrelemenin bütünlüğü, şifrelemenin anahtar boyutuna göre belirlenir. Birçok şifreleme türü vardır. Simetrik algoritma kullanan Simetrik anahtar şifrelemeyi ve Asimetrik şifrelemeyi içerir. Ne kadar sağlam algoritmalar olursa olsun, kaba kuvvetlere, DDoS saldırılarına vb. Karşı hassastırlar..

Verilerin deşifre edilmesi bir bin yıl alabilir, matematiksel ilerlemeler bu süreleri azaltabilir. Bilgilerin ve diğer özel bilgilerin daha uzun süre güvenli tutulmasının nedeni budur. İşte şifreleme türleri ve güçlü yönleri:

Veri Şifreleme Standardı (DES)

1970’lerde popüler olan DES, 56 bit anahtar şifrelemesi sağlar. ABD hükümeti ve işletmeler tarafından kullanıldı. Şifreleme türü eski. Ancak, yine de birçok ticari üründe kullanılmaktadır. Ve düşük güvenlik uygulamaları için kabul edilebilir.

RC4, RC5 ve RC6

Bu, RSA tarafından geliştirilen bir şifreleme algoritmasıdır. RSA, açık anahtar şifrelemesi için ilk ticari uygulamadır. O zamandan beri, onu daha güçlü hale getirmek ve hataları düzeltmek için birçok gelişme getirildi. Geçerli sürüm olan RC6, 2.040 bit anahtar boyutuna ve 128 bite kadar değişken blok boyutuna izin verir.

  Avustralya Dışında Kayo Spor Nasıl İzlenir

AES

AES, yani Gelişmiş Şifreleme Standardı, en yaygın kullanılan şifreleme algoritmasıdır. AES’in doğuşu, önde gelen çevrimiçi güvenlik uzmanlarının çabalarının bir kombinasyonundan kaynaklanıyordu. AES, şifreleme için en güvenli ve en iyi standart olarak ün kazanmıştır..

256 bit şifreleme anahtarı sunar. Her türlü saldırı girişimine karşı koymak fazlasıyla yeterlidir. PureVPN, kullanıcı bilgilerinin üstün gizliliği için katı AES 256 bit askeri düzeyde şifreleme kullanır.

İki balık

Twofish, kriptografide simetrik bir anahtar blok şifresidir. 128 bitlik blok büyüklüğüne ve 256 bit’e kadar anahtar boyutlarına sahiptir. Twofish, blok şifresi Blowfish ile birçok yönden ilişkilidir..

PureVPN’in ayırt edici özellikleri arasında önceden hesaplanmış anahtara bağımlı S-kutuları ve karmaşık bir anahtar zamanlama bulunur.

Twofish, diğer tasarımlardan da öğeler ödünç alır. Twofish ayrıca DES gibi bir Feistel yapısına sahiptir. Twofish aynı zamanda bir Maksimum Mesafe Ayrılabilir matrisi kullanmaktadır. Güvenlik için çok yararlı.

Şifreleme Kullanarak Verileri Koruma?

Şifreleme, bilgilerinizi kötü niyetli varlıklara karşı korumada uzun bir yol kat edebilir. Çevrimiçi ortamda çok sayıda tehdit olsa da, şifreleme 7/24 güvenlik sağlar.

Bir mağarada yaşamadığınız sürece, birkaç yıl önce ortaya çıkan skandalın farkında olacaksınız. Bu FBI Apple ile çelişti. Nedeni, şifrelemenin inanılmaz gücü idi. Bir iPhone cihazı şifrelendiğinde, FBI’ın tüm gücü bile kilidini açamadı.

Şifrelemenin itibarına ulaşacağı durumlar şunlardır:

vpn şifreleme

Hassas verilerin çalınması durumunda korunması

Cihazınızın çalınması durumunda, şifreleme suçlunun cihaza erişimini durduracaktır. Karmaşık bilgileriniz aracılığıyla cihazınızı açmasını önler. Bunlar finansal bilgilerinizi, şifrelerinizi, resimlerinizi vb. İçerebilir..

hassas verileri paylaşma

Hassas verileri çevrimiçi kaydetme veya paylaşma

Diyelim ki vergi belgeleri, sosyal güvenlik numarası gibi hassas verileriniz var … Verileri bir devlet kurumuyla veya başka bir ajansla paylaşıyorsunuz. Şifreleme kullanarak, bu tür hassas verilerin aktarımını güvence altına alabilirsiniz. Ayrıca siber suçlulardan korunmasını sağlayacak.

  VPN ile Her Yerden BeIN Sports'u İzleyin

güvenli iş verileri

İşletme kayıtlarının korunması

Birçok ticari ve ev tabanlı işletme şifreleme kullanır. İşletmelerinin sırlarını rakiplerine karşı güvence altına almak için yapıyorlar. Nakit akışlarını, hisse başına kazançları ve araştırma ve geliştirmedeki ilerlemeleri içerir. Şifreleme, iletişim akışını ve eşlerle paylaşılan dosyaların güvenliğini sağlar.