Čo je to hacker s bielym klobúkom? Rozdiel medzi hackermi z bielej, šedej a čiernej hat


Čo je to hacker s bielym klobúkom? Rozdiel medzi hackermi z bielej, šedej a čiernej hat

Všetci hackeri sú vnímaní ako zločinci alebo zlí ľudia, ktorí kradnú peniaze. Všetko to vnímame z bežných médií, kde vidíme, že hackeri sa podieľajú na krádeži údajov, ťažko zarobených peniazoch ľudí, hackerských zariadeniach a systémoch, ktoré spôsobujú počítačový terorizmus. Realita je však iná. Hacking je legálny, keď sa vykonáva so súhlasom vlastníka na zariadeniach, systémoch alebo sieťach. Je to celosvetovo uznávaná prax, keď spoločnosti a vládne agentúry najímajú hackerov, aby hackovali svoje systémy, aby im pomohli zistiť, aké sú medzery v ich systémoch a opraviť ich.

Hacker s bielym klobúkom

Čo sú hackeri s bielym klobúkom?

Nie všetci hackeri majú v úmysle poškodiť bežných používateľov. Pojem hacker, ak sa používa všeobecne, je definovaný ako niekto, kto má úmysel vykonávať počítačové trestné činnosti, aby zneužíval niečí súkromie a ohrozil ich údaje..

Hacker však môže byť ktokoľvek, bez ohľadu na jeho úmysly, ktorý používa svoje štúdie a postupy na vykonávanie hackerských stratégií a obchádzanie bezpečnostných vrstiev vašej siete alebo počítačového systému..

Samotné hackovanie nie je nezákonné, pokiaľ nie je vykonané neeticky proti zákonom a predpisom, ktoré porušujú kódex správania. Mnoho vládnych agentúr a spoločností si najíma hackerov, aby zabezpečili svoje systémy a siete.

Navyše, nie každý má vedomosti o kybernetickom svete, kde je nejaká otázka, čo je to hacker s bielym klobúkom? Alebo čo sa podieľa hackovanie bielych klobúkov? Sú len niektoré z zvedavých otázok v digitálnom veku, v ktorom žijeme?

Hackeri sú rozdelení do troch vrstiev hackerov typu „čierny“, „biely“ a „sivý“. Každý termín je so západnou kultúrou, čierny vytvára negatívny pocit, biely zaisťujúci mier a Gray, ktorý je zmesou etických aj neetických prostriedkov hackovania. Avšak dva hlavné faktory určujú typ hackera jednáte s ich úmyslami a bez ohľadu na to, či sa riadia zákonmi spoločnosti.

  Ako sledovať 2023 NASCAR Live online

Hackeri z čierneho klobúka

Rovnako ako všetci hackeri tam, čierny klobúk využíva svoje rozsiahle zručnosti a znalosti na infiltráciu akéhokoľvek systému alebo siete s primárnym cieľom prístupu k citlivým údajom a obchádzaním bezpečnostných protokolov. Niektorí hackeri v oblasti čiernych klobúk to robia len pre zábavu, zatiaľ čo iní môžu porušovať bezpečnostné protokoly v snahe získať určitý finančný zisk a poškodiť bežných používateľov..

Tieto čierne čiapky sa môžu pohybovať od vstrekovania škodlivých skriptov do softvéru až po skúsených hackerov, ktorí sa snažia ukradnúť informácie, najmä finančné, osobné informácie a prihlasovacie údaje..

Zameriavajú sa nielen na odcudzenie údajov, ale aj na ich zmenu a zničenie. Ochrana pred čiernymi klobúkami je v technickom veku, v ktorom žijeme, veľmi dôležitá, preto je potrebné prijať určité protiopatrenia, aby ste sa nenechali priehľadnými pre celý svet..

Napríklad, nezdieľať citlivé údaje v žiadnej sieti, ako sú finančné výkazy, odstraňovať Exif alebo metadáta z vašich obrázkov a mnoho ďalších vecí týkajúcich sa čierny klobúk bezpečnosť.

Hackeri s bielym klobúkom

Perfektné definícia hackerov typu white-hat by bol niekto, kto využíva svoje zručnosti na získavanie informácií etickými prostriedkami. Hacker s bielym klobúkom môžu si ich najať firmy ako špecialisti na kybernetickú bezpečnosť, ktorí sa pokúšajú vykonať hacking s cieľom nájsť nevyplnené medzery v akomkoľvek systéme alebo sieti.

Hackeri s bielym klobúkom používajú rovnaký postup ako hackeri s čiernym klobúkom, ale hlavný rozdiel spočíva v tom, že žiadajú povolenie vlastníka, čo ho robí úplne legálnym. Hacker s bielym klobúkom vykonáva testovanie perom, vykonáva hodnotenie zraniteľnosti firiem, aby identifikoval akékoľvek úniky v sieťach, čím sa zabezpečí spevnenie podnikovej bezpečnostnej štruktúry. Existujú dokonca kurzy, školiace moduly a certifikácie zahŕňajúce etické hackovanie.

Hackeri sivej čiapky

Ne vždy existujú dve strany stránky, ale niekedy sú aj niektoré sivé oblasti. Hacker sivej klobúky je niekto, kto bude hľadať slabé stránky systému bez toho, aby požiadal vlastníka. Ak sa problém vyskytne, nahlási to vlastníkovi, ale niekedy ho požiada o malú koncesiu, kým ju vyrieši.

  Ako skryť IP adresu

Ak však vlastník žiadosť zamietne, odhalí zneužitie online pre ostatných, aby mohli využiť najmä hackerov v oblasti čiernych klobúk. Táto forma hackerstva je z časového hľadiska stále nezákonná, pretože hacker nepožiadal vlastníka o povolenie skôr, ako sa pokúsil o útok na systém. Tieto typy hackerov nemajú zlé úmysly, len hľadajú chyby v systéme a zarobia si nejaké peniaze navyše alebo jednoducho na svoje účely.

Slovo hacker, aj keď o ňom hovorí, zobrazuje veľmi negatívnu konotáciu, je dôležité mať na pamäti, že nie všetci hackeri sú stvorení rovnakým spôsobom. ak biele klobúky Ak by sme tam nepracovali, aby našli slabinu a zastavili útoky na kybernetickú bezpečnosť, potom by sa vyskytlo veľa počítačovej kriminality, využívali by zraniteľné miesta a zhromažďovali vysoko citlivé informácie, čím by sa používatelia takmer otvorili celému svetu..

Etickí hackeri?

Etický hacker alebo etický hacker, ktorý sa tiež označuje ako hacker s bielym klobúkom, sú jedinci, ktorí zdôrazňujú zraniteľné miesta prostredníctvom testovania prieniku. Penetračné testovanie je pokusom poukázať na slabé miesta v systéme. Títo jednotlivci v oblasti informačnej bezpečnosti sú prísni vo svojich testovacích technikách a robia to pre zlepšenie celkového bezpečnostného prostredia systému.