Čo je šifrovanie a ako to funguje?


Čo je šifrovanie a ako to funguje?

Publikované: 15. júla 2023

Šifrovanie je proces, pri ktorom sú vaše súkromné ​​údaje nečitateľné pre neautorizovaných používateľov. Z tohto dôvodu musíte svoje údaje šifrovať:

1. Ochrana pred hackermi, krádežami identity atď.

2. Zabezpečené prehliadanie internetu v akejkoľvek sieti

3. Anonymita proti vládnemu dohľadu a ďalšie

Čo je šifrovanie

Čo je šifrovanie?

Šifrovanie hrá svoju úlohu od roku 700 pred Kristom. Sparťanská armáda ho používala na sprostredkovanie citlivých správ na kožených prúžkoch počas vojen. V roku 1467 Alberti Cipher zmenil priebeh šifrovania. Zahŕňal abecedy a variabilné striedanie, čo sťažuje dešifrovanie šifrovaných správ.

Čoskoro sa šifrovanie stalo najčastejšie používaným médiom na odosielanie správ v čase vojny. Šifrovanie pomohlo sťažiť nepriateľom čítanie správ. Zrodenie Enigma Machine reformovalo priebeh komunikácie bezpečným spôsobom. Potreboval len spôsob, ako ho dešifrovať a okamžite prečítať prijímačom. Spôsob dešifrovania sa často označuje ako dešifrovací kľúč, súkromný kľúč a tajný kľúč.

Napriek tomu, že sú šifrovacie technológie staré tisíce rokov, ešte nie sú zastarané. V skutočnosti je stále jedným z najmodernejších kusov moderných technológií. Moderná technológia je veľmi silná! Dokonca ani veľké agentúry dohľadu, ako napríklad FBI, nedokážu dešifrovať alebo hackovať šifrovanie. Je to vďaka neustálemu vývoju technológie za posledné roky.

S pokrokom v technológii sa zameranie posunulo smerom k online hackerstvu. Tam prichádza šifrovanie na ochranu údajov používateľov.

Hackeri a počítačoví zločinci pracujú nepretržite, aby získali vaše osobné údaje. Vďaka šifrovaniu sa vaše údaje transformujú na kódy. Šifrovaná správa sa môže stať zmysluplnou iba vtedy, keď ju prijme určený príjemca.

Ako funguje šifrovanie?

Šifrovanie používa zabezpečený kľúč na šifrovanie a dešifrovanie. Odosielateľ a príjemca musia zdieľať spoločný kľúč na dešifrovanie a zmysluplnosť informácií. Bez šifrovacieho kľúča nemajú dáta žiadnu hodnotu pre hackera, ktorý ho nejako získal.

  Ako nainštalovať Hulu na Kodi?

Ako funguje šifrovanie vpn

V šifrovaní algoritmus zašifruje vaše údaje a zmení ich na bláznivú formu. Kľúč je potom potrebný na pochopenie týchto informácií.

Šifrovanie bolo v minulosti úžasným nástrojom súkromnej komunikácie. V súčasnosti hrá šifrovanie dôležitú úlohu pri ochrane nášho online prenosu. Pri šifrovaní sú dáta, ktoré odosielame alebo prijímame, uzavreté v konkrétnych tuneloch. Tunely chránia údaje. Okrem toho bráni špiónom a hackerom v tom, aby ich sledovali alebo k nim mali prístup.

Ak použijete tieto protokoly VPN, dátové pakety sa prepíšu v šifrovanom formáte. Môže to však ovplyvniť rýchlosť VPN. Stále však zaisťuje, že vaše dátové pakety zostanú stále v bezpečí.

Typy šifrovania

Šifrovanie chráni vaše e-maily, bankové transakcie a online správy. Je to najlepší spôsob, ako chrániť vaše online údaje pred škodlivými špiónami, hackermi a online zločincami. V dnešnom digitálnom svete je integrita šifrovania určovaná veľkosťou kľúča šifrovania. Existuje veľa typov šifrovania. Zahŕňa šifrovanie symetrických kľúčov, ktoré používa symetrický algoritmus, a asymetrické šifrovanie. Bez ohľadu na to, aké robustné môžu byť algoritmy, sú náchylné na hrubé sily, útoky DDoS atď.

Ak by sa údaje oddeľovali, mohlo by to trvať tisícročia, matematický pokrok sa v týchto časoch môže znížiť. To je dôvod, prečo je potrebné informácie a iné súkromné ​​informácie uchovávať v bezpečí po dlhšiu dobu. Tu sú uvedené typy šifrovania a ich silné stránky:

Štandard šifrovania údajov (DES)

DES, populárny v 70-tych rokoch, poskytuje 56-bitové šifrovanie kľúčov. Využívala ju vláda USA aj podniky. Typ šifrovania je zastaraný. Stále sa však používa v mnohých komerčných výrobkoch. A považuje sa za prijateľný pre aplikácie s nižšou bezpečnosťou.

RC4, RC5 a RC6

Toto je šifrovací algoritmus vyvinutý RSA. RSA je prvá komerčná aplikácia pre kryptografiu s verejným kľúčom. Odvtedy sa zaviedli mnohé zmeny, aby sa posilnil a opravili chyby. Aktuálna verzia, RC6, umožňuje až 2 040-bitovú veľkosť kľúča a variabilnú veľkosť bloku až 128 bitov.

  Ako streamovať ceny American Music Awards 2023 mimo USA?

AES

AES, aka Advanced Encryption Standard, je najpoužívanejší šifrovací algoritmus. Vznik AES bol spôsobený kombináciou úsilia vedúcich odborníkov v oblasti online bezpečnosti. AES si rýchlo vybudovala povesť najbezpečnejšieho a najlepšieho štandardu pre šifrovanie.

Ponúka až 256-bitový šifrovací kľúč. Je to viac ako dosť, aby odolali každému pokusu o prienik. PureVPN používa striktné 256-bitové šifrovanie AES s vojenskou úrovňou pre najvyššiu dôvernosť informácií používateľov..

Twofish

Twofish je symetrická šifra blokových kľúčov v kryptografii. Má veľkosť bloku okolo 128 bitov a veľkosti kľúčov do 256 bitov. Twofish úzko súvisí s blokovou šifrou, Blowfish, mnohými spôsobmi.

Charakteristické vlastnosti PureVPN zahŕňajú vopred vypočítané S-boxy závislé od kľúča a komplexný rozvrh kľúčov.

Twofish si požičiava prvky aj z iných vzorov. Twofish má tiež Feistel štruktúru ako DES. Twofish tiež používa maticu maximálnej vzdialenosti. Je to veľmi užitočné pre bezpečnosť.

Ako chrániť údaje pomocou šifrovania?

Šifrovanie môže pri ochrane vašich informácií pred škodlivými entitami viesť dlhú cestu. Aj keď existuje veľa hrozieb online, šifrovanie zabezpečuje nepretržitú bezpečnosť.

Pokiaľ nežijete v jaskyni, budete si vedomí škandálu, ktorý sa objavil pred pár rokmi. To je, keď FBI prišiel do rozporu s Apple. Dôvodom bola neuveriteľná sila šifrovania. Keď bolo zariadenie iPhone šifrované, nedokázalo ho odomknúť ani celá sila FBI.

Tu sú situácie, keď šifrovanie vyhovie jeho povesti:

šifrovanie vpn

Ochrana citlivých údajov v prípade odcudzenia

V prípade odcudzenia vášho zariadenia šifrovanie zastaví prístup zločinca k nemu. Zabráni im v zavádzaní vášho zariadenia pomocou zložitých informácií. Môžu obsahovať vaše finančné údaje, heslá, obrázky atď.

zdieľanie citlivých údajov

Ukladanie alebo zdieľanie citlivých údajov online

Predpokladajme, že máte citlivé údaje, ako sú daňové doklady, číslo sociálneho zabezpečenia atď. … zdieľate ich s vládnym orgánom alebo akoukoľvek inou agentúrou. Pomocou šifrovania budete môcť zabezpečiť prenos takýchto citlivých údajov. Zabezpečí to aj bezpečnosť pred počítačovými zločincami.

  Získajte American Netflix na zariadeniach Apple

zabezpečené obchodné údaje

Ochrana obchodných záznamov

Mnoho komerčných a domácich firiem používa šifrovanie. Robia to preto, aby zabezpečili tajomstvá svojich firiem pred svojimi konkurentmi. Zahŕňa peňažné toky, zisk na akciu a pokrok vo výskume a vývoji. Šifrovanie zabezpečí tok komunikácie a súborov zdieľaných s rovesníkmi.