Naučte sa, ako zabezpečiť domácu sieť


Naučte sa, ako zabezpečiť domácu sieť

Ako sa moderný čas vyvíjal, aj naše online potreby. Zvýšený pokrok v technológii spôsobil množstvo komplikácií. Zabezpečenie domácej siete je záležitosťou, aby sa zabránilo hackerom, ktorí vždy hľadajú zraniteľné a nechránené siete. Zabezpečte svoju sieť najprv zmenou SSID, čo zlým ľuďom sťažuje identifikáciu vášho smerovača.

Ako zabezpečiť domácu sieť?

Pokiaľ ide o zabezpečenie domácej siete, musíte vyriešiť dva problémy.

Najprv musíte určiť, kto sa môže dostať do vašej siete. Takže nabudúce, keď budete mať návštevníkov, skúste zbytočne obmedziť zdieľanie hesla.

Druhým problémom je signálna stopa. Ak si ľudia mimo vášho domova môžu vyzdvihnúť signál zo smerovača a poznať heslo, môžu ukradnúť všetky vaše údaje a znova získať všetky uložené heslá.

Preto môžete urobiť nasledujúce bezpečnostné opatrenia:

Zmeňte svoje SSID

Každá sieť je označená názvom SSID. Keďže výrobcovia smerovačov vyrábajú rovnaké nastavenia pre každú položku, jednu produktovú radu, ktorú poskytujú a často inštalujú rovnaký softvér na správu, hackerom je život dosť jednoduchý..

Preto nezabudnite zmeniť identifikátor SSID tak, aby nedával informácie o značke alebo modeli smerovača. Dbajte na to, aby ste v názve neuviedli svoje meno, adresu alebo telefónne číslo, nepoužívali v názve osobné údaje ani nevyvolávali hackerov výzvami. Len to nechaj.

ssid

Zmeňte svoje predvolené prihlasovacie údaje

Na konzolu smerovača sa dá ľahko pristupovať z akéhokoľvek zariadenia pripojeného k sieti. Väčšina výrobcov nastavuje účty správcov na smerovačoch s rovnakým používateľským menom a heslom v tejto produktovej rade.

Po preniknutí do vašej konzoly im udelí kontrolu nad konfiguráciou siete, ktorá im umožní prístup k zmene hesla a uzamkne vás z vašej siete. Z tohto dôvodu zmeňte heslo administrátorského účtu na náhodnú kombináciu písmen a číslic s dĺžkou až 12 znakov.

  Ako nainštalovať Kodi na Amazon Fire Stick a Fire TV

ssid

Používajte silné heslá

Ak bývate s rodinou a stále prichádzate s priateľmi a návštevníkmi, môže byť náročné povedať nie, aby ste zdieľali heslá stále..

Preto sa uistite, že heslo je zložité a dostatočne tvrdé, čo ľuďom sťažuje jeho zdieľanie. Vytvorte si z hesla náhodnú postupnosť písmen, číslic a špeciálnych znakov s kombináciou veľkých a malých písmen. To ľuďom sťažuje zapamätanie si správneho poriadku, aj keď si pamätajú kombináciu.

ochrana heslom

Zakázať vzdialený prístup

Konzola smerovača, ktorá je centrálnou časťou, by mala byť prístupná iba zo zariadení pripojených k sieti. Smerovače však prichádzajú s nastavením, ktoré umožňuje vzdialený prístup, čo znamená, že ktokoľvek môže mať prístup ku konzole cez internet z iného miesta. Preto sa uistite, že je táto možnosť vypnutá.

vzdialený prístup

Aktualizujte softvér

Vo všeobecnosti by mal výrobca smerovača aktualizovať firmvér na vašej bráne automaticky. Avšak, ako by ste mali mesačne meniť heslo Wi-Fi, mali by ste tiež pravidelne kontrolovať aktualizácie.

Keď si to zvyknete, aj keď existujú aktualizácie, ktoré ešte neboli nainštalované, budete si ich môcť pravidelne kontrolovať a aktualizovať..

aktualizácia softvéru

Povoliť funkcie pre hostí

Ak má váš smerovač funkciu hosťa, uistite sa, že ho používajú vaši návštevníci. Hosťujúca sieť umožňuje návštevníkom prístup k vášmu internetovému pripojeniu bez poskytnutia hesla Wi-Fi a zároveň obmedzuje prístupné informácie o sieti.

funkcia pre hostí

Získajte sieťový firewall

Každý smerovač Wi-Fi sa zvyčajne dodáva so vstavanou bránou firewall. Pravdepodobné je, že ste ho nezapli. Prejdite si nastavenia konzoly, aby ste zistili, či ich nájdete, a potom to zapnite.

POŽARNE dvere

Posilniť šifrovanie Wi-Fi

Na internete sú k dispozícii bezplatné nástroje, ktoré ľahko prenikajú do slabých šifrovaní Wi-Fi, čo útočníkovi umožní zachytiť, vidieť a upraviť vašu online aktivitu.

Každé Wi-Fi je dodávané s tromi typmi ochranných systémov: Káblové ekvivalentné súkromie (WEP), Wi-Fi chránený prístup (WPA) a Wi-Fi chránený prístup 2 (WPA 2). Zo všetkých týchto by ste mali používať WPA 2.

  Ako sledovať Dota 2 The International 2023 pomocou VPN

To však nie je také bezpečné ako WPA2 AES. Táto verzia používa šifru AES na ochranu prenosu a spôsob šifrovania nie je možné prelomiť.

*Poznámka: Nie všetky zariadenia podporujú WPA2, pretože nie je široko dostupný. V takom prípade môžete použiť sieť VPN pre Wi-Fi, ktorá vášmu pripojeniu poskytne ďalšiu vrstvu šifrovania.

šifrovanie

Čo je domáca sieť?

Domáca sieť je skupina zariadení (napríklad počítač, herný systém, tlačiarne a mobilné zariadenia), ktoré sú pripojené na internet a navzájom.

Môže byť spojený dvoma spôsobmi: káblová sieť ktorý sa používa na pripojenie tlačiarní a skenerov alebo bezdrôtová sieť ktorý spája zariadenia ako tablety a mobilné telefóny bez káblov.

Prečo zabezpečovať domácu sieť?

V prípade káblovej siete je pre kohokoľvek ťažké preniknúť do vášho systému. V dnešnej modernej dobe však každý používa Wi-Fi na pripojenie všetkých svojich zariadení k internetu.

Keď ľudia prídu, často požadujú heslo pre prístup k vášmu Wi-Fi. Ľudia nakoniec poznajú vaše heslo a používajú ho na pripojenie k smerovaču Wi-Fi, kedykoľvek sú v jeho blízkosti, pretože na rozdiel od fyzických sietí môžu systémy Wi-Fi presahovať steny za domom.

Akonáhle sa heslo pre prístup dostane na svete, nie je jednoduché určiť, kto má prístup k vašej domácej sieti. Aj keď niekto nepozná vaše heslo Wi-Fi, ale pozná vás dosť dobre, môže sa vniknúť do systému a prepísať vaše heslo, čím znova umožní prístup ku všetkým zariadeniam pripojeným k tejto sieti Wi-Fi.

Akonáhle sa dostanú, hackeri ich môžu použiť na špehovanie prostredníctvom internetu, používanie histórie prehľadávača, aby ukradli podrobnosti o vašej kreditnej karte, podvedú vás do inštalácie škodlivého softvéru s priviazaným škodlivým softvérom alebo vás dokonca presmerujú na nechcené stránky pre vaše poverenia..

  Ako streamovať ceny American Music Awards 2023 mimo USA?